RSS
poniedziałek, 17 stycznia 2011
Chody konia

Podobnie jak ludzie, konie także poruszają się w różnym tępie i w różny sposób. Cztery podstawowe chodzy konia to: stęp, kłus, galop i najszaybszy - Cwał. Opiszę narazie tylko trzy.

Stęp

To najwolniejszy chód konia - spokojny spacerowy. Nogi stawiane są kolejno, jedna po drugiej w różnych odstępach. Jest to chód czterotaktowy, co oznacza, że słychać wyraźnie uderzenia kopyt. Koń w ciągu minuty przemierza mniej więcej 100m. Czasami zdarza mu się zdrzemnąć w czasie spaceru; można go wtedy lekko obudzić dając łydki. Kolejność stawiania nóg: Lewa tylna, Lewa przednia, prawa tylna, prawa przednia.

Dowód: Gdy jeździłam na troszkę leniwym kucyku, a on się zatrzymywał, czeba było co jakiś czas pobudzać go łydką.

Kłus

To chód dwutaktowy. Jednocześnie unoszą się dwie nogi po przekątnej: lewa przednia i prawa tylna. Uderzają w ziemię równocześnie i wtedy unoszą się: prawa przednia i lewa tylna. Między takim pierwszym i drugim następuje króciutki moment zawieszenia. W kłusie anglezowanym jeździec unosi się i siada w siodle zgodnie z rytmem konia, opierając się w strzemionach i na kolanach.

Rada: Według mojej rady uwielbiam kłus anglezowany. Trzeba słuchać stukot kopyt i w odpowiednim momencie siadać. Gdy już się nauczysz i nie musisz już myśleć nad podnoszeniami, czujesz jakbyś płynęła lub płynął, a siodło jest najwygodniejsze. Natomiast kłus ćwiczebny jest bardzo niewygodny. Chociaż nie trzeba anglezować, jest niekomfortowo. Podskakujesz i wszysko cię boli... Pozatym musisz utrzymać równowagę w siodle.

P.S. Pan kiedyś kazał mi zamknąć oczy kiedy jechałam kłusem z anglezowaniem. Zaufałam kucykowi i sam mnie niósł. A po co by się bać? Było super! =)

No, teraz galop.

Jest to szybki chód skaczący, wykonywany na trzy takty. Kucyki są w stanie galopować... uwaga nawet z prędkością 33 km/h. !!!

 

 

 

 

16:07, oluska1999
Link Komentarze (3) »
sobota, 15 stycznia 2011
Zdjęcia koni

Specjalnie dla was przygotowałam zdjęcia koni i kucyków. Zachęcam do obejrzenia.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

I mini dodatek:

 

Karmienie kuca

Od diety kuca zależy jego zdrowie i samopoczucie. Wiele problemów zdrowotnych zwierząt wynika z tego, że są przekarmione albo niedokarmione.

Co podawać?

Podstawa to siano. Koń może dostawać też niewielką ilość trawy (najlepiej, bym sam ją sobie skubał na pastwisku), a jako dodatek także marchew. Kuce sportowe mogą jeść niewielkie ilości owsa. Kucyk zjada przeciętnie 8 kg pożywienia dziennie. Karm go o tej samem porze minimalnie 3 razy dziennie. Zawsze wyrzucaj niedojedzone resztki (nieświeże jedzenie powoduje kolkę) Nie karm kuca przed jazdą, ani przed ćwiczeniami. Po jeździe możesz mu dać smakołyka, np. marchewkę.

 

10:19, oluska1999
Link Dodaj komentarz »
piątek, 14 stycznia 2011
Rasy koni

Gorącokrwiste

To, jak sama nazwa wskazuje, konie o gorącym temperamnecie, z wyraźną osobliwością. W tej kategoriimieszczą się konie pełnej krwi angielskiej- folbluty, i czystej krwi arabskiej - araby. Przez lata rozwijano w nich wytrzymałość i szybkość. Rasy te startują w wyścigah konnych.

Konie ciepłokrwiste (półkrwi)

To najliczniejsza grupa koni. Większość z nich pochodzi od arabów skrzyżowanych z końmi zimnokrwistymi. W efekcie powstały zwierzęta wytrzymałe, ale spokojne, Większość koni sportowy i rekreacyjnych to właśnie konie półkrwi.

Zimnokrwiste

To konie do ciężkiej pracy, m.in.  paszeron. Clydesdale, oraz polski koń zimnokrwisty. Jest to rasa łagodna i poszłuszna, bardzo wytrzymała.

Kuce

To konie o wzroście poniżej 148 cm. Wiele ras tych koni rozwinęło się na wolności - mają więc spryt i odporność, której brakuje rasom wyhodowanym w niewoli ( z człowiekiem). Kuyki rzadko rodzą się z chorobami i wrodzonymi wadami.

 

Rys.1. Mały kucyk.

Rys.2. Źrebak.

Tagi: rasy koni
20:50, oluska1999
Link Komentarze (3) »
Kupujemy konia - porady

Konie i kuce są uroczymi i przyjaznymi zwierzętami. Wspaniale jest mieć jednego - choć to ogromna odpowiedzialność. Bycie właścicielem konia oznacza dużo cięzkiej pracy. Zanim więc poprosisz o niego rodziców, musisz się dowiedzieć wielu rzeczy.

Przed kupnem

Dobrym pomysłem jest przejrzenie książek, artykułów czy stron internetowych, poświęconych jeździe konnej i opiekowaniem się końmi i kucykami. Koniecznie zapisz się na lekcje jazdy konnej, podczas których nauczysz się podstawowych zasad postępowania ze zwierzęciem. Oprócz jazdy nauczysz się także go siodłać, czyścić, sprzątać boks i oczywiście - karmić.

Gdzie kupić?

Zakup konia i kucyka nie jest trudny. Ogłoszeń możesz poszukać w gazetach,w internecie czy w czasopismach. Świetnym pomysłem byłoby skontaktowanie się z innymi właścicielami koni. Na pewno chętnie powiedzą Ci, jaki koń będzie dla ciebie odpowiedni i gdzie najlepiej kupić. Nie wybieraj konia z wadami nóg, z jelenią szyją, lub grubą szyją.

 

Ważne: Zanim podejmiesz decyzję, popproś o radę znawcę. Pomoże Ci wybrać odpowiednią rasę.

Rys.1. Warto znać budowę konia.

 

 

 

 

20:26, oluska1999
Link Komentarze (1) »
Witaj na stronie!

Witajcie

 na mojej stronie

A więc witajcie na nowo założonej stronie o koniach. Jest to moja nowa pasja, której chętnie poświęce czas. Adres tej strony nazywa się "Heartlandem", dlatego, że przeczytałam cudowną książkę pt "Heartland - Powroty" i jestem bardzo wzruszona losem koni. W każdym razie, proszę wchodźcie, będzie tu multum porad...

 

19:58, oluska1999
Link Komentarze (1) »